تبلیغات
ساقی باران - صفحه امروز؛ 9 آگوست.....
ساقی باران
فقر ، شب را " بی غذا " سر كردن نیست .. فقر ، روز را " بی اندیشه" سر كردن است
20 مرداد 91 :: نویسنده :
 
جان دریدن، پاملا لیندون تراورس، هرمان هسه، محمود درویش، تووه جانسون، فیلیپ لارکین، دنیل کیس، و جودیت راسنر از نویسندگانی هستند که سالیان پیش در چنین روزی 19 مرداد 1391به دنیا آمده یا از دنیا رفته اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از رویدادهای مهم ادبی که سال ها پیش در چنین روزی اتفاق افتاد، انتشار کتاب «والدن» اثر «هنری دیوید تورو » فیلسوف و نویسنده آمریکایی، برای نخستین بار در سال 1854 است. این کتاب با زبان اعتراضی شاعرانه، به رشد لگام گسیخته اقتصادی، صنعتی، تجمل گرایی و ثروت پرستی های حاکم که اجتماع را به نابودی می کشاند، می پردازد. تورو در والدن جویای عالم و آدمی دیگر است.

جان دریدن
جان دریدن،نویسنده و نمایشنامه نویس انگلیسی چنین روزی سال 1631 به دنیا آمد. او سال 1668 عنوان نخستین ملک‌الشعرای انگلستان را از آن خود کرد و اشعارش از چنان محبوبیتی برخوردار شد که دوره‌ای در شعر به «دوره دریدن» معروف شد. وی سال 1658 کار شاعری را آغاز کرد و دو سال پس از آن با سرودن دو بیتی هایش وفاداری اش را به شاه نشان داد. او نمایشنامه نویسی را در 1663 شروع کرد و طی 30 سال، تقریبا تمامی شکل های نمایش نامه نویسی را در زمان خود تجربه کرد. او سال 1666 برای نمایشنامه «انیوس میر ابیلیز» جایزه دوچ را به خود اختصاص داد. «مرد مذهبی» و «گوزن و یوزپلنگ» از آثار اوست. از دریدن بیش از 20 مجموعه شعر در بازار جهانی کتاب وجود دارد اما هنوز هیچ کتابی از وی به فارسی ترجمه نشده است. وی سال 1700 از دنیا رفت.

پاملا لیندون تراورس
پاملا لیندون تراورس، رمان نویس استرالیایی چنین روزی در سال 1899 دیده به جهان گشود. او نوشتن شعر را از سال 1924 آغاز و زندگی اش را وقف نوشتن کرد و نام ادبی پی. ال. تراورس را برای خود انتخاب کرد. وی تحت تاثیر قلم جی.ام.بری خالق «پیتر پن»، شخصیت دیگری خلق کرد كه بعدها با نام «مری پاپینز» به دنیای ادبیات كودكان معرفی شد. سال 1933 چاپ نخستین نسخه از كتاب «مری پاپینز» ناگهان زندگی وی را دگرگون کرد و برایش شهرت قابل توجهی به ارمغان آورد . او با نوشتن هشت کتاب برای این مجموعه، در سال 1988 آخرین نسخه آن را به چاپ رساند و در این فاصله قصه ها و اشعار دیگری را هم منتشر کرد. اگر چه وی چندان تمایلی به اقتباس سینمایی والت دیسنی از «مری پاپینز» در سال 1964 نداشت اما شهرت او را فراتر از مرزهای كشورهای انگلیسی زبان برد و نام او را میان شخصیت های ماندگار جهان كودكان به ثبت رساند. وی آوریل 1996 در لندن از دنیا رفت.

هرمان هسه
هرمان هسه ، شاعر و رمان نویس سوییسی – آلمانی چنین روزی در سال 1962 در مونتاگنالو سوییس از دنیا رفت. وی که جولای 1877 در شهر کالو به دنیا آمد، از کودکی در کتابخانه باشکوهی که در خانه پدربزرگش بود با کتاب آشنا شد. وی نخستین سروده خود را در 22سالگی و نخستین رمانش را با عنوان «پیتر کامنسیند» در سال 1904 منتشر کرد که با اقبال بی نظیری روبه رو شد. او در طول فعالیت ادبی اش جوایز بسیاری؛ از جمله جایزه نوبل سال 1946 را برای کتاب «آقای لودی: بازی مهره‌های شیشه‌ای» و جایزه ادبی گوته سال 1945 را به خود اختصاص داد. هسه پس از سال 1943 دیگر رمانی ننوشت، ولی به چاپ نوشتارها، نامه‌ها، سروده‌ها و داستان هایش ادامه داد. «سیذارتا»، «گرگ بیابان»، « سفر به شرق» و «نارسیس و گلدموند» از مهمترین آثار اوست.

محمود درویش
محمود درویش، شاعر و نویسنده فلسطینی چنین روزی در سال 2008 برای همیشه آرمید. وی مارس 1941 در روستای البروه در عکای فلسطین به دنیا آمد. او که شاعر ملی فلسطین لقب گرفته بود بیش از 30 دفتر شعر و هشت کتاب نثر منتشر کرد و آثارش به 20 زبان ترجمه شد. شعرهای او که بیشتر به مساله فلسطین مربوط می‌شود در بین خوانندگان عرب و غیرعرب شهرت و محبوبیت ویژه ای دارد. نخستین كتاب شعر درویش، سال 1960 با عنوان «پرندگان بدون بال» به چاپ رسید. پس از آن «برگ های زیتون» را سال 1964، «عاشقی از فلسطین» را سال 1966، «پایان شب» را سال 1967، «خاطرات یک مجروح فلسطینی» را سال 1969 و «نوشتن در نور تفنگ» را سال 1970 به رشته تحریر در آورد. «باران آرام در پاییز دور افتاده»، «قصیده بیروت»، «عروسی ها» و «از آنچه که کرده ای پوزش می خواهم» از دیگر آثار اوست که طی سال های بعد منتشر کرد. وی جوایز ادبی بسیاری از جمله جایزه «لوتوس» از اتحادیه نویسندگان آفریقا و آسیا در سال 1969، جایزه‌ صلح لنین از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1983، نشان عالی ادبیات و هنر فرانسه در سال 1993 و جایزه جشنواره جهانی شعر استروگا در سال 2007 را به خود اختصاص داده است. جایزه ادبی به نام وی هر سال به برترین اثر ادبی اهدا می شود.

تووه جانسون
تووه جانسون، رمان نویس فنلاندی چنین روزی در سال 1914 به دنیا آمد. وی که به زبان سوئدی می نوشت، برای مجموعه کتاب های «مومین» به شهرت رسید که به 33 زبان ترجمه شده است. وی نخستین کتاب از مجموعه مومین ها را با عنوان «مومین ها و توفان بزرگ» در سال 1945 به رشته تحریر درآورد. «کتاب زمستان» از دیگر آثار اوست. او که موفق شد سال 1966 جایزه هانس کریستین آندرسن را از آن خود کند، ژوئن 2001 از دنیا رفت.

فیلیپ لارکین
فیلیپ لارکین، شاعر و رمان نویس انگلیسی چنین روزی در سال 1922 دیده به جهان گشود. وی که از بنیانگذاران مکتب یا جنبش شعر نو به حساب می‌آید. نیمی از عمرش را به كتابداری در كتابخانه های ملكه در بلفاست و كتابخانه دانشگاه هول گذراند. وی نخستین دفتر شعرش با عنوان «کشتی شمال» را سال 1945 منتشر کرد و در پی آن دو رمان با عنوان «جیل» را سال 1946 و «دختری در زمستان» را سال 1947 منتشر کرد. او سال 1955 دومین کتاب شعرش را با عنوان «کمتر فریب خورده» به چاپ رساند. «عروسی عید گلریزان» سال 1964و «پنجرهای بلند» سال 1974 نوشته شد. او که از سال 1961 تا 1971 به عنوان منتقد مطرح جاز در دیلی‌تلگراف انتخاب شد «فرهنگنامه نظم انگلیسی قرن بیستم آکسفورد» را ویرایش کرد. سال 1984 به او لقب ملک الشعرا اهدا شد اما وی آن را نپذیرفت. وی همچنین چند افتخار مهم از جمله دریافت «مدال طلای ملکه» را در کارنامه ادبی خود به ثبت رسانده است. لارکین دسامبر 1985 از دنیا رفت.

دنیل کیس
دنیل کیس ، نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 1927 در بروکلین نیویورک به دنیا آمد. او نوشتن را از سال 1959 آغاز کرد و نخستین کتابش «دسته گلی برای الجرنون» بود که سال 1960 جایزه نبولا و در سال 1966جایزه هوگو را برایش به ارمغان آورد. «پنجاهمین حرکت»، « افکار بیلی میلیگان» و «لمس» از دیگر آثار اوست.

جودیت راسنر
جودیت راسنر، نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 2005 از دنیا رفت. وی مارس 1935 در نیویورک به دنیا آمد و نخستین رمانش را در سال 1966 با عنوان «پرتگاه» به رشته تحریر در آورد. او برای رمانش با عنوان «در جستجوی آقای گودبار» به محبوبیت بسیار رسید و در سال 1977 با اقتباس از این رمان فیلمی بر روی پرده سینما نقش بست. دیگر رمان پرفروش وی «آگوست» نام دارد که در سال 1983 به رشته تحریر در آمد. «زن کوچک او» و «9 ماه از زندگی دختر پیر» از دیگر آثار برجسته اوست.

نوع مطلب : کاغذ اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

4 شهریور 96 03:07 ب.ظ
Ridiculous story there. What happened after? Thanks!
17 مرداد 96 08:14 ب.ظ
I could not resist commenting. Well written!
17 مرداد 96 05:13 ب.ظ
Hello friends, how is everything, and what you wish for to
say concerning this article, in my view its truly awesome in favor of me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


ایجاد وبلاگ : 11مرداد 1391
وبلاگ اماده انعکاس نظرات و مطالب شما عزیزان می باشد
مقالات و مطالب نظرات نویسندگان انها می باشد نه نظر وبلاگ

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی